AggieNetwork.com
Account Benefits

"Find an Aggie" Online Directory

HireAggies Career Services

AggieNetwork.com Email Addresses

The Texas A&M Advocacy Network, in conjunction with the Texas A&M University Office of Government Relations develops and maintains a variety of materials to help keep our Aggies Advocates, alums and other interested parties informed and equipped with the tools needed to help advance Texas A&M University’s legislative priorities and public higher education in Texas. We encourage you to use the resources available here to educate yourself on the university’s priorities and help make a better, stronger Texas A&M for generations to come. If you have any questions, please contact us at TAMUAdvocacy@AggieNetwork.com.

Key Dates

117th United States Congress: Jan. 3, 2021 - Jan. 3, 2023

Mid-Term General Election: Nov. 8, 2022

Start of the 88th Texas Legislature: Jan. 10, 2023

Resources

Former Students by County in Texas

State House Districts with Representatives (2021-2022)
 • New State House District Boundaries (effective 2023)

State Senate Districts with Senators (2021-2022)
 • 
New State Senate District Boundaries (effective 2023)

The Texas Budget Process: A Primer
A quick-read overview of the Texas budget process, provided by the Texas Comptroller of Public Accounts

Budget 101: A Guide to the Budget Process in Texas
A detailed guide of the biennium budget process, provided by Senate Research Center

Former Student Elected Officials

Texas A&M University is fortunate to have former students willing to serve in the halls of government at the local, state and federal levels. Below is a list of former students currently serving in the United States Congress, statewide offices and state legislatures.

United States House of Representatives
The Honorable Louie Gohmert ’75 (bachelor's in history) – 1st Congressional District of Texas
The Honorable Ronny Jackson ’91 (bachelor's in marine biology) – 13th Congressional District of Texas

Texas Statewide
The Honorable Glenn Hegar ’93 (bachelor's in political science) – Comptroller

Texas Senate
The Honorable Paul Bettencourt ’80 (bachelor's in industrial distribution) – Senate District 7

Texas House of Representatives
The Honorable Charles “Doc” Anderson ’81 (bachelor's in veterinary science and doctor of veterinary medicine) – House District 56
The Honorable Trent Ashby ’95 (bachelor's in agriculture and life sciences) – House District 57
The Honorable Ernest Bailes ’04 (bachelor's in agriculture and life sciences) – House District 18
The Honorable Michelle Beckley ’92(bachelor's in biomedical science) – House District 65
The Honorable James “Greg” Bonnen ’88 (bachelor's in biochemistry) – House District 24
The Honorable Brad Buckley ’89 & ’93 (bachelor's in veterinary science and doctor of veterinary medicine) – House District 54
The Honorable John Cyrier ’95 (bachelor's in mechanical engineering technology) – House District 17
The Honorable James Frank ’89 (bachelor's in finance) – House District 69
The Honorable Ryan Guillen ’00 (bachelor's in agriculture leadership and development) – House District 31
The Honorable Cody Harris ’06 (bachelor's in political science) – House District 8
The Honorable Brian Harrison ’04 (bachelor's in economics) – House District 10
The Honorable Abel Herrero ’93 (bachelor's in political science) – House District 34
The Honorable Kyle Kacal ’92 (bachelor's in political science) – House District 12
The Honorable Tracy King ’83 (bachelor's in agricultural engineering) – House District 80
The Honorable Brooks Landgraf ’03 (bachelor's in political science) – House District 81
The Honorable Lyle Larson ’81 (bachelor's in marketing) – House District 122
The Honorable Andrew Murr ’99 (bachelor's in agriculture leadership and development) – House District 53
The Honorable Christopher “Chris” Paddie ’96 (bachelor's in industrial distribution) – House District 9
The Honorable Jared Patterson ’05 (bachelor's in political science) – House District 106
The Honorable John Raney ’69 (bachelor's in marketing) – House District 14
The Honorable Glenn Rogers ’78 (bachelor's in veterinary science and doctor of veterinary medicine) – House District 60
The Honorable Cody Vasut ’09 (bachelor's in business administration and master's in management) – House District 25
The Honorable Terry Wilson ’88 (bachelor's in business administration) – House District 20
The Honorable Eugene “Gene” Wu ’00 (bachelor's in wildlife and fisheries sciences) – House District 137

Nevada Statewide
The Honorable Aaron Ford ’94 (bachelor's in interdisciplinary studies) – Attorney General

Utah Senate
The Honorable John D. Johnson ’87 (doctorate in economics) - Senate District 19

Virginia Senate
The Honorable Bryce Reeves ’89 (bachelor's in industrial education) – Senate District 17

Virginia House of Delegates
The Honorable Don Scott ’87 (bachelor's in agricultural education) – House District 80

Do you know of other elected officials not currently on this list? If so, please let us know by sending an email to TAMUAdvocacy@AggieNetwork.com.

Former Student State/Federal Appointees

Gubernatorial and federal appointees play a critical role in advising all branches of our government. Several former students of Texas A&M currently serve in various agencies, boards, and commissions. We thank them for volunteering their busy time to serve Texas and the United States of America.

The following is a list of former students who have been appointed by either the Governor of Texas or the President of the United States. Presidential appointees are in italics.

Phil Adams ’70 – Chair, Capital Project Oversight Advisory Commission (Texas)
Arch "Beaver" Aplin ’80 – Chair, Texas Parks and Wildlife Commission
Jeffrey "Jody" Barnard ’79 – Chair, Texas Forensic Science Commission
Gina Bellinger ’96 – Governor's Commission for Women (Texas)
Erin Bennett ’07 – Director of the Regulatory Compliance Division (Texas)
Nancy Blackwell ’95 – Chair, Upper Colorado River Authority Board of Directors (Texas)
Michael "Mike" Boyd ’74 – Texas Military Preparedness Commission
Susan Brown ’82 – Presiding Judge, Eleventh Administrative Judicial Region of Texas
Tina Buford ’97 – Texas State Soil and Water Conservation Board of Directors
Constance "Diane" Bull ’81 – Specialty Courts Advisory Council (Texas)
Shannon Calhoun ’80 – Chair, Texas Health Services Authority Board of Directors
Dr. Gerald Callas ’95 – Texas Department of Licensing and Regulation
Michael Clements ’05 – Governor's Emergency Medical Services and Trauma Advisory Council (Texas)
David Coatney ’21 – Texas Commission on Fire Protection
Michael Cokinos ’77 – Texas Medical Board
Steve Cooper ’78 – Vice Chair, Lower Colorado River Authority Board of Directors (Texas)
Kyle Cox ’18 – Texas Council for Developmental Disabilities
Joseph Crane ’76 – Lower Colorado River Authority Board of Directors (Texas)
Dr. Sandra "Lynn" Criner ’95 – Texas Board of Veterinary Medical Examiners
Debra Dockery ’75 – Chair, Texas Board of Architectural Examiners
David "Dave" Evans ’71 – Presiding Judge, Eighth Administrative Judicial Region (Texas)
Richard "Rick" Figueroa ’91 – Chair, Texas Commission of Licensing and Regulation
William "Bill" Flores ’76 – Vice Chair, Electric Reliability Council of Texas
Christopher "Stephen" Franke ’08 – Texas Department of Information Resources Board of Directors
Cristina Galindo ’21 – State Board for Educator Certification (Texas)
Ray Garcia ’90 – Texas State Board of Public Accountancy
Derek Gaudlitz ’91 – San Antonio River Authority (Texas)
John "Michael" Glynn ’97 – Texas Commission on Fire Protection
Annel Guadalupe ’21 – Texas Medical Board District Two Review Committee
Roger Guenther ’83 – Gulf Coast Protection District Board of Directors (Texas)
Erica Hall ’00 – Vice Chair, Upper Colorado River Authority Board of Directors (Texas)
Melissa Hamilton ’01 – Public Counsel, Office of Public Insurance Counsel (Texas)
Jay Herrington ’76 – Upper Neches River Municipal Water Authority Board of Directors (Texas)
Jennifer Harris ’13 – Vice Chair, Governor's Broadband Development Council (Texas)
George "Trey" Henderson III ’80 – Texas Economic Development Corporation Board of Directors
Janet Hoffman ’92 – Texas Industrialized Building Code Council
Otis Jones Jr. ’07 – Texas Industrialized Building Code Council
Leslie Kinsel ’81 – Texas Farm and Ranch Lands Conservation Program Council
Natalie Koehler ’99 – Texas Farm and Ranch Lands Conservation Program Council
Kenneth Krieger ’86 – Radiation Advisory Board (Texas)
Regan L. Landreth ’98 – Texas Board of Medical Radiologic Technology
Dr. Shelly Lesikar deZevallos ’04 – Texas Aerospace and Aviation Advisory Committee
Dan S. Leyendecker ’90 – Nueces River Authority Board of Directors (Texas)
Wesley D. Lloyd ’00 – Brazos River Authority Board of Directors (Texas)
Kelly Lovell ’05 – Board of Pilot Commissioners for Galveston County Ports (Texas)
John Henry Luton ’72 – Brazos River Authority Board of Directors (Texas)
Lisa Masters ’89 – Texas Radiation Advisory Board
Will McAdams ’04 – Public Utility Commission Of Texas
Samuel McGee ’98 – Firefighters' Star of Texas Award Advisory Committee
Mindi McLain ’04 – Texas Medical Board District Three Review Committee
Lamont "Monte" Meaux ’67 – Gulf Coast Authority Board of Directors (Texas)
Vance Mitchell ’79 – Lavaca-Navidad River Authority (Texas)
Grant Moody ’13 – Veterans Land Board (Texas)
Daniel "Barry" Moore ’05 – Brazos County Regional Mobility Authority
Linda Morris ’71 – Texas Low-Level Radioactive Waste Disposal Compact Commission
Joseph Muñiz ’85 – Governor's Committee on People with Disabilities (Texas)
Dr. Kristy Murray ’94 – Task Force on Infectious Disease Preparedness and Response (Texas)
Dr. Feyi Obamehinti ’14 – Chair, Texas Diabetes Council
Raquel Olivier ’18 – Texas Board of Veterinary Medical Examiners
Dr. Ronald Palomares ’83 – Nursing Facility Administrators Advisory Committee (Texas)
Dr. Gerald Parker ’76 – Task Force on Infectious Disease Preparedness and Response (Texas)
Sandra Hagee Parker ’20 – Texas Holocaust, Genocide, and Anti-Semitism Advisory Commission
Brooke Paup ’01 – Chair, Texas Water Development Board
Dr. Renee Pietzsch ’96 – Podiatric Medical Examiners Advisory Board (Texas)
Gerald Powell ’81 – Radiation Advisory Board (Texas)
Dr. Jorge Quirch ’86 – State Board of Dental Examiners (Texas)
Elizabeth Rainey ’09 – Specialty Courts Advisory Council (Texas)
Dr. Bill Rector ’64 – Upper Guadalupe River Authority (Texas)
Dr. Shawn Patrick Saladin ’86 – Governing Board of the Texas School for the Deaf
Dr. Courtney Sherman ’00 – Statewide Health Coordinating Council (Texas)
John Sherman ’92 – Chief Information Officer, Department of Defense (United States)
Daniel "Danny" Signorelli ’92 – Capital Project Oversight Advisory Commission (Texas)
William "Dub" Smith III ’78 – Texas Industrialized Building Code Council
Christopher Taylor ’07 – Vice Chair, Texas State Board of Examiners of Professional Counselors
Rebecca Vajdak ’79 – Real Estate Research Center Advisory Committee (Texas)
Jennifer Walker ’05 – Texas Board of Architectural Examiners
Martha Leigh Whitten ’80 – Lower Colorado River Authority Board (Texas)
Andrew "Jimmy" Widmer ’08 – Texas Medical Board District Four Review Committee
David Yelovich ’85 – Texas State Board of Plumbing Examiners

Do you know of other former students who have been appointed to a board or commission that is not currently on this list? If so, please let us know by sending an email to TAMUAdvocacy@AggieNetwork.com.

Address

505 George Bush Drive
College Station, TX 77840

Phone Number

(979) 845-7514

© 2022 The Association of Former Students of Texas A&M University, All Rights Reserved